Első főzős posztnak rögtön az 5 fogásos, lakásavatós, #főZÉsprojekt-ünneplős vacsoramenümet hozom, aminek köszönhetően végre felavattam szépséges albérletem, szépséges konyháját. Minden étel IR-kompatibilis volt, és természetesen megfőztem Fördős Zé könyvéből az első receptet is. Szerették, megették.

Jó barátokat vártam. Nevesítve Kenőcs barátomat, akit 10 éve ismerek, és egyik közös szórakozásunk olasz éttermeket tesztelni. Fanni barátnőmet, aki tehetséges jazzénekes, vele a zenei ízlésem mondhatni azonos. Jött még Lilu barátnőm, kollégám, aki egy tündér, és a legfőbb trópusigyümölcs-beszállítóm. Valamint az NVC-s srácok: őnagysága DJ Subotage, akiről kiderült, hogy szereti a kaprot, Kobold, aki minden ételt szeret, valamint Gergő, aki nem eszik húst, így Zé első, vega receptjét rajta teszteltem.

Előételnek teljes kiőrlésű lisztből sütöttem friss, vendégváró grissinit.

! Itt fontos elmondanom, hogy csak az számít teljes kiőrlésű tésztának, ha a lisztkeverék minimum 70%-a teljes kiőrlésű lisztből áll. A többi lehet sima fehérliszt is. Így a felszívódása lassú marad, és nem viszi fel a vércukrot. Ez örökérvényű szabály. !

 A grissini mellé Street Kitchenes házi ajvárt, és házi sajtszószt tálaltam. Mind elfogyott. 

Hozzávalók:

30 dkg liszt (9 dkg finomliszt, 21 dkg teljes kiőrlésű tönköly)

fél teáskanál só

1,75 dl langyos víz

4,2 g porélesztő

2 evőkanál olívaolaj

fűszernek én rozmaringot használtam, de van, aki nyom a tésztába egy gerezd fokhagymát, vagy mákot szór a tetejére

Elkészítés:

A lisztet egy tálba szitáljuk, és hozzáadjuk a felaprított rozmaringot (szárított is jó), sót, porélesztőt és az olívaolajat. Majd szép lassan hozzáöntjük a langyos vizet, és alaposan összedolgozzuk. Mikor már szép sima a tészta, kevés liszttel meghintjük, és letakarva, kb. 40 perc alatt, duplájára kelesztjük. Pihentetés után még egyszer átgyúrjuk, majd lisztezett deszkán téglalap alakúra nyújtjuk, és kb. 1 cm vastag csíkokat vágunk belőle. A csíkokat elfelezzük, és ceruza vastagságúra sodorjuk. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, és 200 fokon, 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük.

Nagy leveses lévén, és ezt alátámasztandó, megfőztem a híres Juju-féle kukoricalevest. Ami még véletlenül sem krémleves! Sehol nem ettem még jó kukoricalevest. A legtöbb tömény, édes a tejszíntől, és tele van apró héjdarabkával, így grízes állaga miatt borzasztó érzés enni. Egyszerűen nem lehet a kukoricát élvezhetőre krémesíteni, így hát én nem is krémesítem.

Hozzávalók:

1 nagy fej vöröshagyma

kevés olaj

250 g mirelit kukorica (vagy cukrozatlan konzerv kukorica)

negyed liter zöldség vagy húsleves alaplé

víz

tejföl

kölesliszt, vagy barna rizsliszt

fűszernek só, bors, 2 babérlevél, chili pehely, és most tettem vele egy kevés olasz fűszerkeveréket is

tálaláshoz tortilla chips, reszelt sajt, vagy pirított kiflikarika

Elkészítés:

A felaprított hagymát üvegesre pirítom, majd hozzá adom a kukoricát. Kicsit átforgatom, majd felöntöm alaplével. Víz is kell még bele, ez tetszőleges, ki milyen sűrűre szereti. Fűszerezem, lassú tűzön felforralom. Végén lisztes, tejfölös habarással sűrítem, és főzöm még 2-3 percig. 2-3 db. tortilla chipssel tálaltam. Kicsit túl chiliztem, így drága vendégeim diszkréten krákogtak, és szóltak, hogy jöhet a másik leves.

Anya isteni kaporlevesét kifejezetten Lilu kedvéért főztem, ami másoknál is osztatlan siker aratott. Nagy öröm ez nekem, mert azt tapasztalom, hogy itthon (talán a tökfőzelék miatt - ami szintén nagyon finom) nem nagyon kedvelik. A vacsorát megelőző napon jól megszívtam, mert január elején természetesen sehol nem kaptam friss kaprot. Szárítottból pedig ezt nem lehet elkészíteni. Tehát ez a bekezdés nem születhetett volna meg, ha anya végül nem kerít nekem valahonnan. Kösz anya!

Kaporleves juhtúros sztrapacskagombóccal

Hozzávalók:

kis fej vöröshagyma

2 csokor kapor (3 részre osztom: 2 kis adag, egy nagy adag)

só, bors

kevés kölesliszt

alaplé

tejföl

 sztarpacskagombóc (krumplival vagy cukkinivel)

A vöröshagymát egy kevés kaporral, sóval, borssal üvegesre pirítom, majd meghintem kevés liszttel. Pirítom azzal is, majd felöntöm alaplével és beleteszem a kapor jelentős részét, és alacsony lángon forralásig főzöm. Tejföllel behabarom, beleszaggatom a sztrapacskagombócot, majd lekapcsolás előtt kicsivel a maradék kaprot is beleteszem. Így a kapor három fázisban, a végén frissen is jelen van a levesben.

Sztrapacskagombóc

Két nem túl nagy krumplit, vagy egy cukkínit lereszelünk, 1 db tojással, sóval, borssal és 1 evőkanál juhtúróval összedolgozunk. Állni hagyjuk, majd teljes kiőrlésű tönkölyliszttel galuska állagúra keverjük. Végül a kávéskanálnyi galuskákat a forrásban lévő levesbe szaggatjuk.

Főételnek Vera barátném körtés-sajtos csirkéjét, valamint a már említett Zé féle padlizsánfasírtot tálaltam.

Hozzávalók 4 személyre:

4 csirkecomb vagy csirkemell, vagy vegyesen

12 db friss teljes kiőrlésű palacsinta (a lisztarány minimum 70% teljes kiőrlésű, 30% simaliszt legyen)

1 evőkanál szárnyas fűszerkeverék

3 evőkanál olaj

4dl tej

só, bors

3dkg kölesliszt

3 dkg + diónyi vaj

15 dkg camembert vagy roquefort sajt (én vegyesen szoktam)

1 dl száraz fehér bor

1 nagy körte

5 dkg. trappista vagy gouda sajt

Elkészítés:

A csirkecombokat leöblítjük, bedörzsöljük a fűszerkeverékkel, meglocsoljuk 3 evőkanál olajjal. Dobozba zárjuk, 2 órát érleljük. Jobb, ha előző este bepácoljuk. A mártáshoz 3 dkg felforrósított vajban világosra pirítunk 3 dkg köleslisztet. Lehúzzuk a tűzről, apránként felöntjük 4 dl tejjel, habverővel simára eldolgozzuk, majd visszatesszük a tűzre és mérsékelt tűzön folyamatosan keverve besűrítjük, azaz a szokásosnál kicsit hígabb besamelt készítünk. Lehúzzuk a tűzről, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd belemorzsoljuk – olvasztjuk a felaprózott camembert/roquefort sajtot. Hagyjuk langyosra hűlni.

A csirkecombok alól felforrósított serpenyőbe öntjük a pácolajat, beletesszük a combokat, meghintjük sóval, borssal, mindkét oldalukon 3-3 percig pirítjuk. Aláöntjük a bort, fedő alatt 20 percig pároljuk. Diónyi vajjal kikenünk egy közepes méretű mélyebb tűzálló tálat (ebben fogjuk tálalni). A  frissen sütött 12 db palacsintát hagyjuk langyosra hűlni, majd kettesével szorosan feltekerjük, és ujjnyi széles csíkokat vágunk. Lazán a tűzálló tálba fektetjük.

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A körtét megmossuk, hámozzuk,  nagyobb kockákra szeljük. A csirkecombokat a palacsintaágyra fektetjük, meglocsoljuk a pecsenyelével, majd a combra körtét fektetünk, és az egészet meglocsoljuk a sajtmártással. A trappista vagy gouda sajtot ráreszeljük és aranybarnára sütjük kb. 30 percig.

Zé féle padlizsánfasírt chimichurrival

Fasírt hozzávalók (15 db):

4 db közepes padlizsán

7,5 dkg pizzamozarella (kockára vágva)

5 dkg teljes kiőrlésű morzsa

1 tojás

só, bors

1 gerezd fokhagyma

tálaláshoz chimichurri és tejföl

Elkészítés:

A padlizsánokat mosás után félbevágjuk, húsát bevagdaljuk, sózzuk, borsozzuk és 200 fokos sütőben barnára sütjük. A sült padlizsán húsát keverőtálba tesszük és összedolgozzuk a többi alapanyaggal. Fasírtokat formázunk belőle és kevés olajon mindkét oldalát megsütjük.

Desszert: almatorta fahéjmártással

Hozzávalók a tésztához:

5 tojás

200 g liszt (a már ismert 70-30 arányban)

150 g vaj

120 g nyírfacukor

3 alma

csipet fahéj

csipet só

reszelt citromhéj

Elkészítés:

A tojásokat szétválasztjuk, majd a vajat a nyírfacukorral habosra keverjük, egyenként hozzáadjuk az 5 tojássárgáját, újból kikeverjük, hozzáadjuk a lisztet, a sót, a fahéjat, a reszelt citromhéjat, és jól eldolgozzuk. A meghámozott, apróra felkockázott (nem reszelt!) almát a masszába tesszük. Kemény habbá verjük az 5 tojás fehérjét, és a tésztához keverjük.

A masszát kilisztezett tortaformába öntjük és előmelegített sütőben aranybarnára sütjük 150 fokon 15 percig majd 110 fokon 45 percig. Ez függ a vastagságtól, nagyságtól.

Hozzávalók a mártáshoz (ha sietsz):

Egy zacskó vaníliás pudingpor

Tej – kicsit több kell, mint ami a zacskóra van írva, hiszen a mártásnak hígabbnak kell lennie, mint egy pudingnak.

Egy vaníliarúd félbevágva, kikaparva, vagy két tekerés ebből

Ízlésnek megfelelő mennyiségű nyírfacukor

Fél/egy teáskanál fahéj, és mehet bele egy kevés rum is

Hozzávalók a mártáshoz (ha nem sietsz):

Tegyél fel melegedni 7 dl tejet melybe egy vanília rúd belsejét kaparj ki, vagy őrölj vele a fent említett őrlővel. Egy másik tálban keverj össze 2 evőkanál nyírfacukrot 4 evőkanál kölesliszttel. Adj hozzá 1 deci hideg tejet és 4 tojássárgáját. Keverd simára habverővel! Ha átmelegedett a 7 dl tej, lassan öntsük a lisztes, tojásos keverékhez. Keverjük egyneművé, öntsük vissza a tejes lábosba, és melegítsük közepes lángon addig, míg szép sima és megfelelő sűrű lesz. 

Végén: fél/egy teáskanál fahéj, és mehet bele egy kevés rum is

Ha kedvet kaptatok valamelyik recepthez, készítsetek el, fotózzátok le, és küldjétek el nekem FB-on.

Szép hétvégét, finom ételeket!

Juju